روش های گسترش دامنۀ واژگان: چگونه لغت حفظ کنم؟

 برای گسترش دامنه واژگان خود، هر روز دسته ای از لغات را در نظر بگیرید و با تکرار و ممارست به حفظ آنها بپردازید. نباید انتظار داشت که لغات جدید را «فقط» در مکالمات و در متون به صورت طبیعی بیاموزید، چرا که این روش بسیار کند عمل می‌‌‎‌‍کند.

 

روش های مختلفی برای حفظ لغات وجود دارد، که از آن جمله می توان به استفاده از

دفتر چه لغت و وارد کردن روزانۀ لغات در آن

واژه نامه (من جمله واژه نامه آلمانی فارسی مخصوص کتاب های Menschen، و … از انتشارات راین)

فلش کارت و  جعبه لایتنر اشاره کرد.

 

دفترچه لغات

دفتری تحت عنوان « لغات مورد علاقه » تهیه کنید. هر وقت لغتی در یک متن از کتاب آموزشی، و یا در واژه نامه منشن دیدید و مایل هستید آن لغت را به خاطر بسپارید و استفاده کنید، آن را بلافاصله در این دفتر یادداشت کنید و جمله ای که لغت در آن بود را جلوی آن بنویسید. برای این کار برنامه داشته باشید و هر روز تعداد معینی لغت را در دفتر خود یادداشت کنید و همواره دوره کنید. این کار بسیار بسیار در گسترش واژگان شما موثر واقع می شود. حتی اگر مثال مکتوبی برای لغت مورد علاقۀ خود نداشتید، آن را ثبت کنید. زیرا استفاده از بسیاری از اسامی و صفات بدون مثال نیز ممکن است. مانند Wasser, Schule، schön، …

Ich möchte Wasser. / Das ist eine Schule.

واژه نامه آلمانی فارسی

واژه نامه هایی تحت عنوان واژه نامه منشن،در مقاطع مختلف، حاوی واژگان تمامی تکالیف کتاب Menschen، به صورت درس به درس و تمرین به تمرین، به همراه معنی و مثال و تلفظ منتشر شده است. برای حفظ واژگان با این کتاب، ابتدا معنی کلمه را با دست بپوشانید، و سعی کنید در مثال داده شده، معنی کلمه را حدس بزنید. سپس معنی کلمه را با حدس خود مقایسه کنید. حتماً لغات را «از فارسی به آلمانی» نیز حفظ کنید. این عمل باعث تقویت مهارت صحبت و نگارش می­شود. هر لغت جدید را حتی الامکان با تلفظ صحیح آن به خاطر بسپارید و تکرار کنید. برای این منظور یک سی دی تلفظ واژگان  در هر واژه نامه منشن قرار داده شده است. علاوه بر آن، سایت forvoتلفظ صحیح لغات را در اختیار شما قرار می­دهد.

استفاده از فلش کارت

استفاده از فلش­کارت نیز یکی از روش­های مؤثر در به خاطر سپردن واژگان است. کاغذهایی را به ابعاد 5 در 3 سانتیمتر ببرید. در یک طرف لغت و اطلاعات مربوط به جنسیت و جمع و گذشتۀ آن کلمه، و در طرف دیگر معنی آن را وارد کنید. این کار معمولاً به سرعت انجام می شود. برای مقطع A1.1 یک مجموعه فلش کارت دیجیتال از محمود رضا ولی خانی در انتشارات راین، در نرم افزار «کتابراه» برای دانلوددر دسترس است که فقط روی تلفن هوشمند یا لپتاپ قابل استفاده است.

یکی از روش ­های مؤثر برای حفظ واژگان، کشف ارتباط آن کلمه با کلماتی دیگر است. برای مثال کلمۀ Wasser با water در انگلیسی در ارتباط است. روش دیگر، ارتباط دادن آوای کلمه به یک کلمۀ دیگر در زبان فارسی است، حتی اگر این ارتباط بی ­معنی باشد. برای مثال کلمۀ Kasse به معنی صندوق فروشگاه­، با کلمۀ فارسی «کاسه» هم آوا است. قطعاً شما برای ارتباط دادن کلمات روش­های بیشتری پیدا می­کنید. گاهی پیدا کردن ریشۀ کلمه کمک بسیار مؤثری می­کند. وقتی با Wanderung به معنای «گردش» مواجه شدید، با جستجوی  معنی آن در فرهنگ لغت، به کلمات دیگری که با wander- شروع می­شوند بر می­خورید، مانند wandern به معنای «طبیعت گردی کردن» و به این ترتیب Wanderung را نیز بهتر به خاطر می ­سپارید.  برای حفظ کلمات، بهترین روش دقت در خود کلمه است.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *