تقویت مهارت شنیدن (Hören)

مهارت شنیداری (Hören) یا مهارت «شنیدن» رکن اساسی گفگتو در زبان خارجه است و اگر این مهارت تمرین نشود، درک مخاطب در گفتگو غیر ممکن می شود و گفتگو ادامه پیدا نمی‌کند. علاوه بر این شخص از درک رسانه های صوتی و تصویری و از درک سخنان استاد در دانشگاه عاجز خواهد ماند. این مهارت در همۀ آزمون های رسمی زبان آلمانی در کنار مهارت های خواندن، صحبت و نگارش، تست می شود.

 

برای تقویت مهارت «شنیدن» توجه به چند نکته لازم است: 

  1. مهارت شنیدن به «دایرۀ واژگان» شما بستگی دارد. تا وقتی معنی یک لغت را روی کاغذ درک نکرده باشید، درک آن لغت در فایل صوتی هم غیر ممکن می شود، و در نتیجه درک فایل صوتی مختل می شود. برای تقویت مهارت واژگان، استفاده از واژه‌نامۀ کتاب آموزشی خود لازم به نظر می‌رسد. (تهیه از انتشارات راین) ناچاراً مسیر حفظ کردن لغات در واژه‌نامه، از آلمانی به فارسی است.
  2. مهارت شنیدن به «مهارت تلفظ» شما بستگی دارد. تا وقتی با تلفظ صحیح لغتی آشنا نباشید، درک فایل صوتی غیر ممکن می شود، حتی اگر با معنی آن لغت روی کاغذ آشنا باشید. بنابراین استفاده از فایل صوتی واژه‌نامۀ هر کتاب بسیار ضروری به نظر می‌رسد. (دانلود از این‌جا)
  3. مهارت شنیدن به ممارست «بسیار زیاد» نیاز دارد و لازم است که از ابتدای دوره به طور جد تمرین شود.
  4. داشتن صوت کتاب آموزشی، و همچنین داشتن ««متن کتبی فایل صوتی» ضروری است. متن کتبی گفتگوهای کتابهای آموزشی را می توانید از همین وبلاگ تحت نام کتاب آموزشی خود دانلود کنید.
  5. از شاخه به شاخه نپرید و کتاب زیاد نکنید. مجموعۀ فایل های صوتی کتاب های آموزشی مدرن مانند «Menschen» یا «Starten wir» و «Sicher» تا حد بسیار خوبی کفایت می کنند و در هر صورت لازم است که  فایل های صوتی این کتاب های آموزشی تمرین شود، زیرا این کتاب ها تمامی موضوعات مطرح در آزمون را پوشش می دهند.

پیشنهاد یک روش عملی برای تقویت مهارت شنیدن:

  1. وقتی در کتاب آموزشی به تکلیف شنیدن رسیدید، ابتدا تکلیف را بخوانید، سپس صوت را پخش کنید و به سؤالات مربوطه در کتاب پاسخ دهید. سپس پاسخ های خود را با پاسخنامۀ کتاب آموزشی مقایسه کنید و به علت اشتباهات خود پی ببرید.
  2. پس از آن با استفاده از یک نرم­ افزار پخش صوت، که امکان عقب زدن و تکرار فایل صوتی را در حد ثانیه داشته باشد (مانند KM-Player) جمله به جملۀ فایل صوتی را چندین بار – طی چند روز- گوش کنید تا درک کنید. کلمات نا آشنا را از فرهنگ لغت استخراج کنید. اما هرگز در این مرحله به متن فایل صوتی مراجعه نکنید. صد بار شنیدن یک فایل صوتی از یک بار شنیدن صد فایل صوتی مؤثرتر است. سپس به متن کتبی فایل صوتی مراجعه کنید و آن را به دقت بخوانید و سعی کنید معنی آن را کاملاً درک کنید.
  3. به دنبال آن چند بار دیگر صوت مربوطه را بشنوید تا کاملاً (کلمه به کلمه) درک کنید.
  4. در آخر صوت درس را روی کاغذ پیاده کنید: در حین گوش کردن، فایل صوتی را جمله به جمله متوقف کنید و روی کاغذ پیاده کنید. سپس با کمک متن فایل صوتی، دیکتۀ خود را تصحیح کنید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *