آزمون های زبان آلمانی بر اساس چه کتاب آموزشی طراحی می شوند؟

آزمون های Goethe یا ÖSD یا Telc یا هر آزمون رسمی دیگری بر اساس هیچ کتاب آموزشی ای طراحی نمی شوند، بلکه آزمون ها و کتاب های آموزشی هر دو از یک دستور العمل مشترک در اروپا (Profile Deutsch) تبعیت می کنند.

البته ذکر دو نکته در این جا لازم است:

کتاب های آموزشی مخصوصاً در یک دهۀ گذشته به نحوۀ سؤالات آزمون های زبان آلمانی ( مخصوصاً گوته) توجه می کنند و سعی می کنند نمونه سؤالات بخش های مختلف آزمون های زبان آلمانی را در لا به لای کتاب آموزشی قرار دهند تا اساتید و زبان آموزان با سؤالات آزمون نیز آشنا شوند. اما این مطالب حجم بسیار اندکی از کتاب آموزشی را به خود اختصاص می دهند و این کتاب ها شیوۀ پاسخ دهی به سؤالات آزمون را آموزش نمی دهند و در ضمن کشف این نمونه سؤالات در کتاب آموزشی برای زبان آموزان سخت است و یا حتی ممکن نیست و لازم است که زبان آموزان برای آماده شدن برای آزمون های زبان آلمانی، چند هفته مانده به آزمون، به طور جداگانه از کتاب های نمونه آزمون مربوطه و یکی دو جلسه مهارت آزمون استفاده کنند.

کتاب های نمونه آزمون های زبان آلمانی به طور مثال در انتشارات راین به چاپ رسیده است و همچنین کلاس های آموزشی مهارت آزمون، توسط مدیر این وبلاگ ارائه می شود.

نکتۀ دیگر مربوط می شود به تحول در آزمون های زبان آلمانی

از آن جا که آزمون های زبان آلمانی در چند دهۀ اخیر دچار تغییر شده اند و ممکن است باز هم تغییر کنند، ممکن است یک کتاب آموزشی لازم بداند ویرایش جدیدی از همان کتاب را ارائه دهد، تا با آزمون جدید مطابقت داشته باشد، مانند کتاب آموزشی سطح B2 تحت نام SICHER.  با عوض شدن طراحی سؤالات آزمون گوته B2 در سال 1399، این کتاب نیز دچار تغییراتی اندک شد و تحت عنوان SICHER aktuell روانۀ بازار شد. با این وجود هر دو کتاب قبلی و جدید مهارت های لازم یعنی «خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت» را به زبان آموزان را به خوبی به زبان آموزان منتقل می کنند. در حال حاضر در مقطع B1 و پایین تر نیز هر دو کتاب پرفروش در بازار ایران، یعنی Menschen و Starten wir زبان آموزان را – به صورت محدود – با سؤالات آزمون گوته آشنا می کنند.

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *